IAESTE_Cropped


ÖĞRENCİLERDEN GELEN YORUMLAR

IAESTE tecrübelerinize dair yayınlanmasını istediğiniz yorumları veya komitenizin karşıladığı yabancı öğrencilerin Türkiye'ye ve stajlarına dair yorumlarını iaeste.turkiye@gmail.com adresi üzerinden iletebilirsiniz.

ebru_çin EBRU SEYHAN - ÇİN (2018)
 Galatasaray Üniversitesi 
 “IAESTE kulübüne birçok kulübü deneyimledikten sonra 2017-2018 yılı başında girdim. Kulübün ilk adımlarını attığı bu iki yıl süresince her ne kadar bir staj beklentim olmadan devam ettiysem de bu yaz bir işletme öğrencisi olarak Çin’de küresel bir firmada üniversitemizden staj yapma fırsatını bulan ilk şanslı kişi oldum.
IAESTE kulübü, samimi ortamları seven, üniversite deneyimine twinning programlarıyla, yurtdışı stajlarıyla ve daha nicesiyle renk katmak isteyen, aynı zamanda uluslararası vizyon kazanmak isteyen insanların katılması gereken bir kulüp.”

AYŞEGÜL BAŞTAŞ - HİNDİSTAN (2018)
Galatasaray Üniversitesi
aysegul_hindistan“Hindistan söylendiği gibi “inanılmaz” sıfatının  hakkını veren bir ülke. Birçok kez sınırlarınızı zorlayıp sizi aynı anda hem güldürüp hem de ağlatan sürprizlerle dolu bir deneyim. Hindistan’da geçirdiğim süre boyunca kendimle ilgili çok fazla şey öğrenme fırsatı edindim. Farklı bir yerde çalışmayı, yeni insanlar ve kültürlerle etkileşime geçmeyi; temelde o yerde yaşamayı deneyimleyip hayatta kalmayı başardım diyebilmek ve sonunda tüm anılarınızı gülümseyerek hatırlayabilmek hayat boyu unutulmaz bir deneyim ve şanstı. Stajımı yaptığım üniversitede kendime akademik olarak artılar katarak, yabancı dilimi geliştirirken dünyanın birçok yerinden dostluklar, anılar biriktirdim; onlarla beraber dünyayı keşfettim. Olağanüstü güzel yerler gördüğüm seyahatlerim boyunca alışılagelmişin dışındaki bu farklı kültürü tanımak aynı zamanda benzerliklerimizin farkına varmak mükemmel bir deneyimdi.”


BESTE BALTACI - İSPANYA (2018)
Galatasaray Üniversitesi
beste_ispanyaMerhabalar! IAESTE stajımı Madrid'te yapıyorum. Başka bir ülkede staj yapma deneyimi hem kendini geliştirmek hem de başka ülkelerden insanlarla tanışmak ve onların iş etiğini öğrenmek için çok güzel bir fırsat. Aynı zamanda sizin gibi farklı ülkelerden gelen bir sürü insanla tanışıp onların kültürlerini tanıma fırsatı buluyorsunuz. IAESTE'nin farklı ülkelerde staj imkanı sunması hem kendinizi teknik anlamda geliştirmek daha da önemlisi kendinizi uluslararası şirketlere daha kolay adapte edebilmeniz için çok güzel bir fırsat. Yabancı bir ülkede olma avantajını kullanarak çok fazla seyahat etmeniz de mümkün. Umarım başvuran herkesin staj yapma imkanı olur.”


DSCF5592NGUYEN KHANH - VİETNAM (2018)

It does not matter of where I come from, it matters how I feel as locals in Istanbul. Before I landed, Istanbul came to me as a mysterious city I should survive during a two-month internship. After 20 days, I started to be falling in love, gradually, being loved in every single day; going by bus to my office in early mornings, listening to the sounds of singing birds, eating healthy Turkish food and wandering around the old town. Also, Turkish people are truly nice, supporting me a lot during my stay with daily acts of kindness. Thus, I feel like Home, where I am truly myself and open-minded to strange and different perspectives. Istanbul is just not an amazing and attractive city but Istanbul is my wonderfully memorable experiences for my stupidity, craziness, simplicity and mostly happiness to look back in my entire life.

LUCIA GABRIELA - BOLIVIA (2018)

I worked at Ateks Otomotiv, a company dedicated to the manufacture and distribution of spare parts for trucks and buses of well-known brands such as Volvo, Scania, Daf, Renault, and Mercedes Benz. I was working as a member of the export and sales department. My work basically communicated with foreign customers, in my case Spanish and Portuguese speaker countries, follow orders, find new customers, and finalise the sale. The company exports to more than 100 countries and has 30 years of experience, I used my knowledge acquired at the university, learning a lot and I have no doubt that this experience in the company it will serve me in my professional life in the future. I am still cooperating with them from my country home Bolivia.lucia
I had the chance of travelling around Turkey and I can say that I have been lucky enough to meet many good people, who make me feel at home, my mentor and her family, the IAESTE team, and all the interns that I have come to know, of all nationalities, such as Poland, Greece, China, Syria, India, Bosnia, Serbia, Montenegro, Lebanon, Ghana, Spain, etc .; They made my stay really a dream come true! Thanks to IAESTE for allowing me to live this experience, I really have no words!
The IAESTE experience, enhanced my possibilities in many fields of specialisation, develop my skills in many ways such as independence, responsibility, being more open mind and confident about myself and my knowledge acquired at university. It is totally a worth experience, I will definitely recommend it!